Ostatnio mieliśmy przyjemność porozmawiać z Panią Karoliną Rajmund -
specjalistką ds. szkoleń w firmie MAXPOL. Dlaczego firma MAXPOL zdecydowała się na wykorzystanie technologii VR w szkoleniach BHP i jakie problemy w firmie rozwiązały szkolenia VR? Zapraszamy do zapoznania się z Case Study!
Czym zajmuje się firma Maxpol?
Firma Maxpol jest placówką kształcenia BHP, świadczy szereg usług związanych z tematyką szkoleniową i doradczą. W swojej ofercie posiada liczne usługi m.in. : szkolenia wstępne BHP, okresowe BHP- dla wszystkich grup zawodowych, PPOŻ, ewakuację z gaszeniem pożarów, pierwszą pomoc, VR, kursy SEP oraz kwalifikacyjne – UDT. Działa na rynku od 25 lat.
Jak wyglądały szkolenia BHP w Państwa firmie przed wprowadzeniem technologii VR?
(Karolina Rajmund): Szkolenia BHP przed wprowadzeniem technologii VR były prowadzone głównie w formie prezentacji multimedialnych lub wykładów, czasem także w formie praktycznych pokazów. Pomimo, że nie było wielkich trudności w przekazywaniu wiedzy , to czasami pojawiał się brak zaangażowania uczestników. W tradycyjnych szkoleniach brakowało interakcji, możliwości praktycznego wykonywania czynności, a co za tym idzie - pełnego zaangażowania uczestników.
Skąd się wziął pomysł na użycie technologii VR w szkoleniach i dlaczego Pani firma zdecydowała się na takie rozwiązanie ?
(Karolina Rajmund): My jako firma pragniemy się rozwijać i iść naprzód z wszelkimi ,,nowinkami” technologicznymi. Dlatego pomyśleliśmy o okularach VR. Dzięki wprowadzeniu technologii VR możliwe było stworzenie bardziej interaktywnych, atrakcyjnych i angażujących szkoleń BHP. Uczestnicy mogą teraz dosłownie przenieść się do symulowanego środowiska pracy, przećwiczyć różne scenariusze i zyskać praktyczne doświadczenie, co znacząco poprawia skuteczność przekazywanej wiedzy. Dodatkowo, dzięki technologii VR można szybko i efektywnie przeprowadzić szkolenie w dowolnym miejscu i czasie, co również wpływa pozytywnie na jego efektywność. Dzięki okularom VR możliwe jest przeprowadzanie szkoleń wirtualnych, symulacji praktycznych, które są bardziej angażujące i skuteczne niż tradycyjne formy edukacji. Dodatkowo, dzięki tej technologii można zredukować koszty szkoleń, ponieważ eliminuje konieczność organizacji i transportu uczestników. Pomysł na wykorzystanie okularów VR do szkoleń pojawił się ,ponieważ uznaliśmy, że taka innowacyjna forma edukacji będzie odpowiedzią na potrzeby rynku i pozwoli firmie się wyróżnić. Dzięki zaangażowaniu i kreatywności wszystkich członków zespołu udało się zrealizować ten pomysł i wprowadzić nowoczesne rozwiązania szkoleniowe oparte na technologii VR. Chcemy wykorzystywać najnowsze i najbardziej efektywne metody nauki, dlatego wciąż szukamy rozwiązań, które pozwolą nam, naszym partnerom i klientom się rozwijać ,i osiągać jeszcze większe sukcesy. Dlatego zdecydowaliśmy się wykorzystać technologię VR, która pozwala na realistyczne i interaktywne doświadczenia edukacyjne.
Firma Maxpol Placówka Kształcenia BHP kupiła 4 sztuki gogli Meta Quest oraz wykupiła pakiet Professional uprawniający do posiadania wszystkich aplikacji.
Jakie problemy w firmie rozwiązała wirtualna rzeczywistość ?
(Karolina Rajmund): Wirtualna rzeczywistość rozwiązała wiele problemów związanych z tradycyjnymi metodami szkoleń, takimi jak:
1. Brak dostępu do rzeczywistych, drogich lub niebezpiecznych środowisk - dzięki VR można symulować różne scenariusze i środowiska, np. trening medyczny czy symulacje sytuacji kryzysowych, bez konieczności wystawiania uczestników na ryzyko.
2. Brak interakcji z realnymi obiektami lub ludźmi - wirtualna rzeczywistość pozwala na interakcję z obiektami i innymi uczestnikami w sposób realistyczny, co poprawia efektywność szkolenia.
3. Trudności z zapamiętaniem informacji - dzięki immersyjnej naturze VR, informacje przekazywane podczas szkoleń są łatwiejsze do zapamiętania i zrozumienia przez uczestników.
Jakie korzyści wynikają z użytkowania technologii VR w Pani firmie?
(Karolina Rajmund):Korzyści wynikające z wykorzystania wirtualnej rzeczywistości podczas szkoleń to między innymi:
1. Zwiększenie zaangażowania uczestników - dzięki realistycznym scenariuszom uczestnicy są bardziej zaangażowani i motywowani do nauki.
2. Zwiększenie efektywności - szkolenia wirtualną rzeczywistością są bardziej interaktywne i angażujące, dzięki czemu uczestnicy szybciej przyswajają nowe umiejętności i wiedzę.
3. Bezpieczeństwo - dzięki symulacjom wirtualnej rzeczywistości, uczestnicy mogą trenować umiejętności w bezpiecznym środowisku, eliminując ryzyko wystawienia ich na niebezpieczeństwo w realnym świecie.
4. Dzięki symulacjom wirtualnym użytkownicy mogą praktykować właściwe postępowanie w sytuacjach awaryjnych, co pozwala zminimalizować ryzyko wypadków i uszkodzeń sprzętu.
Dzięki wykorzystaniu okularów VR, możliwe jest przeprowadzenie szkolenia PPOŻ, które obejmuje m.in. umiejętność gaszenia pożaru, ewakuacji z firmy, ewakuacji z wieżowca poprzez skok z płonącego budynku, udzielania Pierwszej Pomocy w domu, fabryce czy nawet w metrze. Fajne są również prace na wysokości włącznie ze sprawdzeniem szelek. LOCKOUT/ TAGOUT kolejne świetne przekazanie informacji o przestrzeganiu procedur bezpieczeństwa związanych z blokadą i oznakowaniem maszyn czy urządzeń przed ich konserwacją, naprawą lub innymi pracami konserwacyjnymi. Aplikacja może również pomóc w doskonaleniu umiejętności wykonywania procedur sprawdzających i monitorujących, co przyczynia się do poprawy ogólnej wydajności i bezpieczeństwa pracy. Oprócz tego, okulary pozwalają na symulację wielu innych zagrożeń, a wszystko to przy wykorzystaniu jedynie kawałka podłogi.
Podsumowując, wirtualna rzeczywistość rozwiązuje wiele problemów związanych z tradycyjnymi metodami szkoleń i przynosi wiele korzyści, poprawiając jakość i efektywność procesu kształcenia.
Więcej o firmie Maxpol dowiesz się na ich stronie internetowej: SZKOLENIA BHP - MAXPOL (maxpol-bhp.pl)
Commentaires