top of page

Szelki Bezpieczeństwa - gotowa prezentacja BHP do wykorzystania podczas szkoleń

Jako pracodawca i/lub Specjalista ds. BHP warto zadać sobie pytanie.


Czy pracownicy są wystarczająco przygotowani do wykonywania kontroli ŚOI przed i po zakończeniu użytkowania zgodnie z instrukcją obsługi?


ŚOI muszą być regularnie i szczegółowo kontrolowane przez osobę kompetentną oraz wykonana z wykorzystaniem instrukcji obsługi produktu dostarczonego przez producenta. Za osobę kompetentą można uznać:


  • Osobę, która w pełni rozumie potencjalne zagrożenia wynikające z pracy i sprzętu

  • Posiada praktyczną i teoretyczną wiedzę nabytą np. podczas szkoleń, które organizuje producent lub jego autoryzowany reprezentant w zakresie poszczególnych SOI

  • Wykazuje się zdolnością do podjęcia odpowiednich działań naprawczych i identyfikacji oraz oceny znacznych uszkodzeń


Ze względu na specyfikę Środków Ochrony Indywidualnej chroniących przed upadkiem z wysokości (zgodnie z definicją zawartą w ROZPORZĄDZENIEM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia dyrektywy Rady 89/686/EWG), są to środki zaprojektowane i wyprodukowane do noszenia lub trzymania przez osobę w celu ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń dla zdrowia lub bezpieczeństwa tej osoby , bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa użytkownika jest dokonywania przeglądów każdorazowo przed i po użyciu oraz przeglądy okresowe. Sprzęt do pracy na wysokości powinien być użytkowany jedynie przez osoby przeszkolone w zakresie jego bezpiecznego użytkowania


Częstotliwość prowadzenia przeglądów uzależniona jest od charakterystyki użytkowania sprzętu – jednak przeglądy powinno się wykonywać nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy.  Przeglądów okresowych powinna dokonywać osoba kompetentna w tym zakresie oraz w ścisłej zgodności z zaleceniami producenta.


W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym aspektom dotyczących szelek bezpieczeństwa - ich budowie, funkcjach, okresie i zasadach użytkowania , typowych usterkach i przeglądzie oraz co najważniejsze- Jak szkolić pracowników aby posiadali niezbędną wiedzę z zakresu przeglądu.

Przygotowaliśmy dla Państwa gotowe materiały edukacyjne - prezentację oraz plakat. Obie pomoce edukacyjne zawierają najważniejsze informacje dotyczące szelek bezpieczeństwa.


Polecane szelki bezpieczeństwa , które spełniają normy EN 361, EN 358, EN 813 ​zakupisz w firmie Suski: https://sklep.firmasuski.pl/uprzeze/21-42-uprzez-gravity-plus.html#/26-rozmiar-s_m https://sklep.firmasuski.pl/uprzeze/148-186-uprzaz-expert-pro-200.html#/26-rozmiar-s_m


Co powinien zapewnić producent?


Producenci muszą zapewnić, że każdy wprowadzany na rynek ŚOI jest oznaczony nazwą typu, numerem partii lub serii, bądź inną informacją umożliwiającą identyfikację. Jeśli rozmiar lub charakter ŚOI uniemożliwia takie oznakowanie, informacje te powinny być zamieszczone na opakowaniu lub w dołączonym dokumencie.

ŚOI muszą być zaprojektowane i wykonane w sposób ułatwiający ich prawidłowe zakładanie oraz utrzymywanie na właściwym miejscu przez przewidywany okres użytkowania, uwzględniając warunki otoczenia, ruchy i zmiany pozycji użytkownika. Aby to osiągnąć, ŚOI powinny być dostosowane do budowy ciała użytkownika poprzez odpowiednie mechanizmy regulacji i mocowania lub szeroki zakres rozmiarów.


ŚOI przeznaczone do zapobiegania upadkom z wysokości muszą zawierać uprząż i system łączący, które można połączyć z niezawodnym zewnętrznym punktem kotwiczenia. Muszą być zaprojektowane i wykonane tak, aby minimalizować pionową drogę spadania w przewidywalnych warunkach użytkowania, unikając kolizji z przeszkodami, oraz aby siła hamowania nie przekraczała wartości progowej, co mogłoby prowadzić do obrażeń lub zerwania elementów ŚOI. Po wyhamowaniu upadku, takie ŚOI muszą utrzymywać użytkownika we właściwej pozycji, umożliwiając oczekiwanie na pomoc, jeśli będzie to konieczne.


Instrukcje producenta powinny zawierać wszelkie niezbędne informacje, w szczególności:

a) wymagane cechy niezawodnego zewnętrznego punktu kotwiczenia oraz minimalną wolną przestrzeń poniżej użytkownika,

b) poprawny sposób zakładania uprzęży i łączenia systemu z niezawodnym zewnętrznym punktem kotwiczenia.

c) Kartę produktu

d) parametry i usytuowanie stanowiska

e) informacje o przechowywaniu, użytkowaniu i serwisie

f) informacje o czasie życia produktu

g) informacje o ważności oznaczenia



Przeglądy

Szelki bezpieczeństwa wymagają regularnych przeglądów, aby zapewnić ich niezawodność i bezpieczeństwo użytkowania.

Kontrole sprzętu podzielić można na 3 rodzaje: Kontrola przed oraz po użyciu- Należy przeprowadzić każdorazowo kontrolę przed oraz po użyciu sprzętu w celu zapewnienia, że sprzęt będzie funkcjonował poprawnie. Kontrole okresowe: Co najmniej raz w roku, po każdych 12 miesiącach użytkowania, należy wykonać przegląd okresowy. Przegląd ten powinien być przeprowadzony przez osobę kompetentną, posiadającą odpowiednią wiedzę i wykształcenie w tym zakresie. W zależności od warunków użytkowania, przeglądy mogą być konieczne częściej niż raz w roku. Kontrole specjalne: Sprzęt specjalistyczny np. zestaw ewakuacyjny, który wymaga przeglądu po każdorazowym użyciu. W szczególności warto zwrócić uwagę na części tekstylne.


Okres Użytkowania i Wycofanie z Użytkowania

Szelki bezpieczeństwa można użytkować tak długo jak określi producent w instrukcji obsługi. Muszą one być natychmiast wycofane z użytkowania i poddane kasacji, jeśli brały udział w powstrzymaniu spadania lub jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do ich niezawodności. Intensywne warunki użytkowania, takie jak częsty kontakt z wodą, ostrymi krawędziami, żrącymi substancjami, czy skrajnymi temperaturami, mogą skrócić okres ich użytkowania nawet do jednorazowego użycia.


Każdy ŚOI, który wykazuje oznaki uszkodzenia, powinien zostać odizolowany do czasu przeprowadzenia szczegółowej kontroli. Użytkownik jest zobowiązany do dostarczenia dokładnych informacji na temat warunków użytkowania. Należy również zgłosić wszelkie nietypowe zdarzenia związane z użytkowaniem ŚOI, takie jak upadki, zatrzymania upadków, używanie lub przechowywanie w ekstremalnych temperaturach, oraz modyfikacje dokonane poza zakładem producenta.



Konserwacja i Przechowywanie

Indywidualny sprzęt ochronny, w tym szelki bezpieczeństwa, powinien być regularnie czyszczony i konserwowany, aby nie uszkodzić materiałów, z których jest wykonany. Szelki należy przechowywać w dobrze wentylowanych, suchych pomieszczeniach, zabezpieczonych przed działaniem światła, promieniowaniem UV, zapyleniem, ostrymi przedmiotami, skrajnymi temperaturami oraz żrącymi substancjami. Informacje o konserwacji oraz przechowywaniu sprzętu powinien dostarczyć producent.


Instrukcja Kontroli Szelek Bezpieczeństwa

Aby ułatwić regularne przeglądy szelek bezpieczeństwa, przygotowaliśmy grafikę przedstawiającą kluczowe elementy, które należy sprawdzić. Możesz pobrać gotową ściągę, która pomoże w codziennych kontrolach sprzętu. Poniżej znajdzie się również gotowa prezentacja, którą możesz wykorzystać na swojej sali szkoleniowej. Prezentacja oraz plakat ułatwiają oględziny przed użyciem sprzętu - nie służą one do kontroli szelek w przypadku okresowego przeglądu.


Poniżej znajduje się prezentacja w wersji PDF. Aby otworzyć ją w Powerpoint i w pełni skorzystać z możliwości opcji prezentera oraz animacji, zachęcamy do użycia linku: Prezentacja szelki.pptx




praca na wysokości

 


Jak szkolić? Narzędzie niezbędne do przeprowadzenia szkoleń BHP


Człowiek uczy się poprzez doświadczenie, pracownicy powinni mieć możliwość wykonania przeglądu szelek na sali szkoleniowej. Prezentacja może być elementem przypominającym- wydrukowanym i przywieszonym na ścianę w pomieszczeniu, gdzie magazynuje się SOI. Jednakże, czy jest ona wystarczającym elementem edukacyjnym? W odpowiedzi na potrzeby Specjalistów BHP stworzyliśmy innowacyjne szkolenia w technologii wirtualnej rzeczywistości. Wiedza przekazywana na salach szkoleniowych została zawarta w aplikacji, która stała się niezbędnym narzędziem edukacyjnym dla Specjalistów. Informacje o aplikacji:


Aplikacja Praca na wysokości to szkolenie podzielone na 4 części -


Takie szkolenie pracownicy powinni przechodzić regularnie aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo oraz regularnie odświeżać zdobytą już wcześniej wiedzę. Nie musisz przynosić na salę uszkodzonych czy brudnych szelek, wystarczy, że dostarczysz swoim pracownikom aplikację, którą będziesz mógł wykorzystać do

  •  instruktażu stanowiskowego

  • szkoleń okresowych BHP

  • pouczeń tematycznych BHP

  • szkoleń wstępnych BHP


Posiadanie gogli VR z dostępem do scenariuszy szkoleniowych ułatwia przeprowadzenie szkoleń w dowolnym miejscu i czasie - najlepiej przed każdym wejściem na wysokość. Testy aplikacji VR są bezpłatne, zapisz się na bezpłatny okres próbny i sprawdź jak technologia wirtualnej rzeczywistości sprawdzi się w Twoim miejscu pracy







 




62 wyświetlenia0 komentarzy

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page